Dlaczego nowa Forza rozczarowuje?

Jestem fanem gier wyścigowych. Lubię produkcje acradowe, jak i te bardziej symulacyjne. Seria Forza Motorsport, która jeszcze do niedawna gościła jedynie na konsoli Xbox, była jedną z najbardziej udanych i wciągających ścigałek na rynku, a jedynym konkurentem dla niej było Gran Turismo. Szósta odsłona Forzy była niemal doskonała, poprawiała błędy poprzedniej odsłony i oferowała naprawdę dużo contentu, niestety najnowsza część zawodzi i postanowiłem, że nie będę jej recenzował. Dlaczego?

Głównym powodem jest to, że ogrywałem wersję na PC, która jest niestety bardzo niedopracowana i to na tyle, że uniemożliwiła mi rozgrywkę. Na komputerach gra cały czas się wysypuje, nie trzyma klatek, a tekstury często nie doładowują się w całości. Z tego, co mi wiadomo, takie problemy nie występują na konsoli Xbox One, niestety na dzisiaj nie mam dostępu do sprzętu Microsoftu. Często zdarza się, iż gry nie da się w ogóle uruchomić, a i samo pobieranie jej ze sklepu Microsoftu woła o pomstę do nieba. Ponad sto giga danych do pobrania jest tu najmniejszym problemem, gorzej, gdy podczas pobierania wyskoczy błąd i trzeba zacząć wszystko od nowa.

Gdy grę w końcu uda się uruchomić już w menu idzie zauważyć, że coś z optymalizacją jest nie tak. Tutaj nawet menu główne i filmik początkowy się tną. Dalej nie jest wcale lepiej. Podczas wyboru samochodu również trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ doczytywanie tekstur aut jest w tej produkcji jakąś kpiną. Podczas wyścigów bywa różnie. Raz jest mega płynnie, by po kilku wyścigach ni z tego, ni z owego gra zaczęła chrupać. Spadki z 60 do 40 klatek są bardzo zauważalne i szczególnie uciążliwe w grach wyścigowych. Gra bardzo często wyrzuca do pulpitu, nie informując nawet o żadnym błędzie. Jakież było moje zdziwienie, gdy podczas wyścigu nocą nie doczytały się tekstury oświetlenia przednich lamp i jechałem niemal w całkowitych ciemnościach, a takich smaczków jest niestety więcej. Zamiast dopracowanej produkcji oddano nam po raz kolejny bubel, traktując nas graczy jako beta testerów.

Wielka szkoda, że pokpiono wersję na PC, bo sama rozgrywka, gdy wszystko działa jak należy, jest naprawdę wciągająca.

Myślałem, że z biegiem czasu twórcy połatają najnowszą część serii Motorsport, niestety w dniu dzisiejszym gra nadal jest niegrywalna na komputerach osobistych. Jeżeli w przyszłości się coś zmieni, może wrócę jeszcze do tej gry. Na razie jednak odstawiam ją w kąt i odradzam wam zakupu wersji PC.

Dodaj komentarz