Gran Turismo Sport

Długo przyszło nam czekać na najnowsze Gran Turismo. Czy warto było? Kocham gry wyścigowe, zarówno te bardziej arcadeowe, jak i symulacje. Uwielbiam serię Forza Motorsport, która jeszcze do niedawna gościła tylko na konsolach Microsoftu oraz kocham GT. Jak oceniam zatem najnowsze dzieło Polyphony? Nie jest to łatwa recenzja, gra bowiem pod wieloma względami jest świetna, niestety ma również wiele elementów, które można było wykonać znacznie lepiej. Zapnijcie pasy, zaczynamy…

Model jazdy

Przyznam szczerze, że model jazdy jest w GT jednym z elementów najbardziej zasługujących na uznanie. Zarówno na padzie, jak i dedykowanej kierownicy, jeździ się tutaj wyśmienicie. Mało tego, śmiało mogę napisać wam, że jeszcze nie grałem w grę wyścigową, w której tak doskonale jeździło mi się przy użyciu samego gamepada. Niezależnie od tego, czy prowadzimy takiego Golfa VII GTI, Mitsubishi Lancer Evolution Final Edition czy piękne Lamborghini Diablo GT, wrażenia z jazdy są tutaj niezapomniane i wprost fenomenalne. W tej produkcji po prostu chce się jeździć dla samego fanu z prowadzenia super fury. Każde auto dodatkowo można zmodyfikować pod siebie, zmieniając ustawienia zawieszenia, kontroli trakcji czy opon.

Graficznie? Nie równo…

O ile same auta odwzorowano tutaj z dbałością o każdy detal, zahaczając niemal o fotorealizm, to cała reszta niestety wygląda już gorzej. Tory, drzewa, cała otoczka są dużo gorzej o teksturowane i dziwnie kontrastują z idealnie oddanymi samochodami. Owszem bywa i tak, że grafika potrafi zachwycić, szczególnie wschody i zachody słońca, czy promienie światła przebijające między drzewami (które same wyglądają bardzo słabo), ale nie mogę grafiki nowego GT nazwać piękną. Czasami wręcz na tle konkurencji wypada bardzo biednie, a szkoda. Najlepiej grafika moim zdaniem prezentuje się z widoku kokpitu samochodu. Niedoskonałości graficzne maskowane są wtedy przez odbicia, refleksy świetlne i prezentuje się to o niebo lepiej niż z widoku z tyłu auta. Wnętrza samochodów wyglądają świetnie, widać jaki ogrom pracy włożyli twórcy w oddanie najmniejszych detali poszczególnych aut.

Na bogato

Encyklopedia w GTS jest czymś, co z pewnością spodoba się każdemu fanowi motoryzacji. Wszelkie ciekawostki zebrane w jednym miejscu to coś wspaniałego również dla niedzielnych graczy i kompletnych laików chcących dowiedzieć się czegoś na temat powstawania i rozwoju poszczególnych marek samochodowych, a wszystko to okraszone świetnymi grafikami.

Kampania

Początkowo na produkcję Polyphony niesłusznie spadła fala hejtu, że gra pozbawiona jest kampanii dla jednego gracza. Od początku bowiem GT było tworzone z położeniem głównego nacisku na wyścigi online czy to wyścigów codziennych, czy turniejów. Twórcy posłuchali jednak graczy i postanowili do swej gry wrzucić w patchu kampanię składającą się z czterech odrębnych lig. Oczywiście dla singli oddano również naukę jazdy, szybki wyścig oraz inne małe zadania, których wykonywanie nagradzane jest pucharami i odrobiną expa, lecz nadal głównym daniem jest w tej grze cała otoczka online. Każdy gracz ma swój profil, który rozwija z biegiem osiągania kolejnych sukcesów. Zdobywasz punkty kierowcy, wbijasz kolejne poziomy, zarabiasz kasę i wspinasz się w karierze kierowcy. Niezależnie od tego, czy zapiszecie się do wyścigów codziennych, weźmiecie udział w turniejach czy będziecie woleli stworzyć wyścigi na własnych zasadach, z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie i nie będziecie narzekali na nudę. Dodajmy do tego zabawę w modyfikowanie swoich fur, tworzenie lakierów, czy wzorów kombinezonu naszego kierowcy. W GT Sport jest co robić. Do naszej dyspozycji oddano ponad 150 samochodów, a liczba ta stale rośnie- w kolejnych łatkach wydawanych przez twórców dodawane są bowiem nowe fury, tory oraz ligi do trybu kampanii.

Zabawa w fotografa

Tryb fotografii to naprawdę fajna i rozbudowana rzecz. Wybierasz ulubione auto, miejscówkę, ustawiasz wszystko pod siebie, zmieniasz filtry, kąty nachylenia, kadry… a efekt? Musisz obadać to sam. Napiszę tylko, że często nie idzie odróżnić takiego zdjęcia od prawdziwej fotografii- coś wspaniałego.

Jaki werdykt?

Gran Turismo pod wieloma względami zachwyca, jak i zawodzi. Brakuje efektów pogodowych, gra na podzielonym ekranie to jakaś kpina, a tekstury drzew wołają o pomstę do nieba. Z drugiej zaś strony bogactwo gry, piękno i szczegółowe odwzorowanie aut oraz świetny model jazdy są mocnymi elementami tej produkcji.

Plusy:

  • Encyklopedia
  • Tryb fotografii
  • Auta i ich odwzorowanie z dbałością o najmniejsze detale
  • Model jazdy, zasady fair play i same wyścigi

Minusy:

  • Grafika nie powala, miejscami bywa bardzo słabo
  • Tryb dla dwóch graczy na podzielonym ekranie to kpina
  • Brak ruchomej kamery przy widoku z tyłu auta podczas wyścigu? Serio?

Ocena 7.5/10

*Gra testowana na PS4 Pro

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.