Marvel’s Spider-Man

Po niezbyt udanych produkcjach o przygodach człowieka pająka nie wróżyłem zbyt dobrze Marvel‘s Spider-Man. Na szczęście zła passa została przerwana i najnowsze dzieło studia Insomniac Games okazuje się bardzo dobrą grą. Na listę  ekskluzywnych tytułów na PS4 możecie dopisać sobie przygody Spidera, jest to tytuł godny uwagi.


Marvel‘s Spider-Man bazuje na dobrych schematach znanych już, chociażby z serii Batman. Łączy ze sobą to, co było dobrze zrealizowane w przygodach nietoperza i dodaje od siebie nieco świeżości. Mamy więc otwarty świat, mnóstwo znajdziek, misje poboczne oraz drzewko umiejętności, które podzielone jest na kilka sektorów. Podczas rozgrywki otrzymujemy również nowe gadżety i możliwość ich ulepszania. Nowe kostiumy wraz z przypisanymi do nich zdolnościami specjalnymi (które możemy dowolnie dobierać według potrzeb) również są ciekawym urozmaiceniem rozgrywki. Dodajmy do tego proste zagadki i ciekawą fabułę, która rozgrywa się osiem lat po tym, jak Peter Parker został ugryziony przez radioaktywnego pająka i maluje się nam obraz całkiem udanej produkcji.

Fabuła daje radę

Przygoda rozpoczyna się pochwyceniem i osadzeniem w więzieniu samego Wilsona Fiska znanego również jako Kingpin. Sam Fisk zaś zapowiada nam, iż popełniamy ogromny błąd, ponieważ po jego zatrzymaniu prawdziwi zbrodniarze rozpoczną swe działania na całego. Okazuje się, że Wili nie mylił się i przeciwko Spider-Manowi występują znacznie bardziej niebezpieczni przeciwnicy… W samą opowieść ciekawie wpleciono ukazanie nam codziennego życia Parkera, który poza wdziewaniem kostiumu Spider-Mana pracuje wraz z Otto Octaviusem (tak właśnie z doktorem, który później znany jest fanom przygód pajęczaka jako dr. Octopus). W wolnych chwilach Peter pomaga również swej ukochanej cioci. Same fragmenty, gdy odwiedzamy bliskich jako Peter, są zrealizowane ciekawie i pomagają nam lepiej wczuć się w skórę super bohatera. System walki jest dopracowany i dynamiczny, bardzo przypomina ten znany z Arkham Knight. Mamy ciosy, kontry i uniki, które wzbogacamy gadżetami. W grze występują również fragmenty skradankowe, a nic nie stoi na przeszkodzie, by wykańczać przeciwników z ukrycia łapiąc ich w pajęczynę lub ogłuszać zachodząc od tyłu. System ruchów jest rozbudowany, lecz nieskomplikowany, a nowych zdolności uczymy się podczas rozwijania naszej postaci. Warto wspomnieć, iż podczas przygody spotkamy doskonale znane nam postacie oraz kilku arcywrogów człowieka pająka, a każda postać posiada swój biogram opatrzony wieloma ciekawostkami.

Miasto i zadania

Obszar, po jakim przyjdzie nam się poruszać, bujając na pajęczynach, jest dosyć spory. Samo poruszanie się między drapaczami chmur zaś jest wyjątkowo intuicyjne i bardzo przyjemne. Twórcom doskonale udało się oddać ruchy ciała człowieka pająka i to jak zachowuje się ono podczas przemierzania miasta. Już po kilku minutach zabawy ogarniamy system poruszania się, lecz by wprawnie bujać się i skakać coraz płynniej przyjdzie nam się trochę wysilić. Samo miasto, które odgrywa tu przecież ogromną rolę, oddano nam bardzo starannie, Grafika cieszy oko. Po ulicach pędzą samochody, a ludzie spacerujący po chodnikach reagują adekwatnie do poczynań Spider-Mana. Gdy spacerujemy, niektórzy witają się z nami, inni pałają do nas niechęcią, a jeszcze ktoś chce zrobić sobie z nami fotkę. Przechodnie nerwowo reagują, gdy przelatujemy tuż nad ich głowami, a zdarza się, że w tłumie przechodniów ktoś zechce nas zaatakować lub też przybije nam piątkę. Po całym obszarze rozsianych jest mnóstwo zadań pobocznych. Przyjdzie nam więc ratować ludzi z opresji, udaremniać napady, łapać bandytów poruszających się po mieście np. kradzionym pojazdem itd. Możemy zająć się również oczyszczaniem miasta z baz przestępczych, odnajdywaniem zaginionych ludzi czy też poszukiwaniem rozsianych po całym mieście plecaków Parkera. Są również zadania wymagające od nas nieco precyzji np. gdy pędzimy za uciekającymi gołębiami czy latamy po mieście, by neutralizować trujące opary toksyn. W przeciwieństwie do słynnych znaków zapytania znanych nam z serii przygód Batmana, w tej grze chce się zbierać te wszystkie kolekcjonerskie śmieci, a zadania poboczne nie nużą, są zaś miłą odskocznią od głównego wątku fabularnego.


Grafika i udźwiękowienie

Jestem osobą, dla której oprawa graficzna zajmuje równie ważne miejsce, jak dobra fabuła. Na szczęście Marvel‘s Spider-Man jest grą bardzo ładną i szczegółową. Cóż graficznie i gameplayowo ta gra bije według mnie cenioną serię Arkham na głowę. Twórcy postarali się, tworząc piękne i zróżnicowane miasto, dbając o takie detale jak ruch uliczny, zróżnicowanie przechodniów oraz odmienność poszczególnych dzielnic. Starania twórców są tym bardziej godne pochwały, że w tej produkcji większość czasu spędzamy przecież w powietrzu, szybując ponad dachami blokowisk, a mimo to dołożyli pracy, by jak najlepiej oddać całe miasto. Gra wydana jest z pełnym polskim udźwiękowieniem i wypada ono całkiem dobrze. Dziwi nieco fakt, iż nie wszystkie kwestie wypowiadane przez przechodniów zostały spolszczone, nie jest to jednak dużą wpadką studia przy tak dopracowanym projekcie. Podczas zwiedzania miasta przygrywa nam świetna muzyka przerywana od czasu do czasu audycjami radiowymi prowadzonymi przez byłego szefa Petera Parkera, czyli samego J. Jonaha Jamesona, który co tu dużo pisać nie pała do pająka sympatią.


Podsumowując, gra o sympatycznym i sypiącym sucharami pajęczaku jest naprawdę godną polecenia produkcją. Nie jest rewolucyjną ani pozbawioną wad, lecz z pewnością jest to najlepsza odsłona przygód Spidera jaka powstała do tej pory.

Plusy:

  • Fabuła i zadania poboczne są zrealizowane dobrze
  • Grafika cieszy oko
  • Najlepsza odsłona przygód Spidera
  • Mnóstwo rzeczy do zrobienia i odnalezienia
  • Udźwiękowienie na wysokim poziomie
  • Poruszanie się na pajęczynie jest super!
  • Mnóstwo fajnych smaczków dla fanów pająka

Minusy:

  • Nie przetłumaczone niektóre kwestie npc’ów
  • Sam wątek fabularny mógłby być nieco dłuższy (starcza na jakieś 15 godzin).

Ocena: 8.5/10

*Gra testowana na PS4 Pro

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.