PS4 Slim

 

Główny procesor Jednoukładowy procesor własny

Procesor: x86-64 AMD „Jaguar”, 8 rdzeni

Karta graficzna: 1,84 TFLOPS, silnik graficzny AMD Radeon™

Pamięć GDDR5 8 GB
Rozmiar dysku twardego 500 GB, 1 TB

 

Waga Ok. 2,1 kg
Napęd BD/DVD
(tylko odczyt)
BD × 6 CAV
DVD × 8 CAV
Wejście/wyjście Porty USB w wersji Super-Speed (USB 3.1 Gen1) × 2
Port AUX × 1
Sieć Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) ×1

IEEE 802.11 a/b/g/n/ac

Bluetooth® w wersji 4.0

 

PS4 Slim jest odświeżoną wersją konsoli ósmej generacji. Pierwsze PS4 miało swoją premierę w Europie 29 listopada 2013 roku, Slimka zaś zadebiutowała w 2016 roku. To już tradycja, że Sony po jakimś czasie wydaje mniejsze odpowiedniki swych konsol. Czy warto zaopatrzyć się w PS4 Slim? To zależy…

Zacznijmy jednak od kwestii technicznych. Slim nie różni się specyfikacją od swojego starszego, dużego brata. To dokładnie ta sama konsola tyle, że zamknięta w mniejszej obudowie. Szkoda, że Sony nie poszło śladami Microsoftu i chociaż odrobinę nie podrasowali nowego PS4. Wymiary maleństwa to 265x39x288. Slimka jest mniej prądożerna (w procentach pobiera o 28% mniej niż CUH-1200 i aż 34% mniej niż CUH-1000 mocy) oraz zdecydowanie cichsza, lecz pozbawiona optycznego wyjścia audio, za co wielu graczy do dziś przeklina Sony.

Zmianom prócz rozmiarów uległa obudowa. Slim pozbawione zostało błyszczącego plastiku, teraz konsola jest matowa i to dobrze. Przynajmniej się nie palcuje i nie rysuje jak to miało miejsce przy dużej PS4. Przyciski włączania i wyjmowania płyty z napędu są teraz fizyczne, to również zaleta, zapobiega to bowiem przypadkowemu uruchomieniu urządzenia np. podczas wycierania konsoli z kurzu. Krawędzie obudowy stały się zaokrąglone, co jednym się podoba innym zaś nie. Mnie osobiście wygląd konsoli jak najbardziej odpowiada. Jedyne zastrzeżenia mam do tego, że po nagrzaniu plastik obudowy lubi sobie postrzelać, nie zbyt dobrze to świadczy o jakości użytego tworzywa. Chociaż Slim jest mniejsze od pierwszego PS4, to nadal grzeje się dosyć mocno, warto więc dać konsoli trochę przestrzeni i nie dosuwać jej zbyt blisko ściany. Naprawdę tak ciężko zapewnić lepszą wentylację w konsoli? Pod tym względem Microsoft w swym Xbox One S spisał się zdecydowanie lepiej.

Dużym plusem jest możliwość prostej wymiany dysku twardego w konsoli. Z tyłu obudowy znajduje się zaślepka mocowana zaczepami. Po jej ściągnięciu odkręcamy jedną śrubkę i wymieniamy twardziela.

Drobnym modyfikacjom uległ Dualshock 4, on również został pozbawiony połyskliwego plastiku, a podświetlenie na padzie jest teraz również widoczne na touchpadzie. To zmiany czysto kosmetyczne, a szkoda, bo można było skupić się bardziej, na wydłużeniu czasu działania pada po pełnym naładowaniu. Dualshock4 niestety rozładowuje się dosyć szybko. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć go kablem micro Usb do konsoli i grać dalej jednocześnie go ładując.

Dla kogo jest PS4 Slim? Jeżeli posiadasz starego Play’a to szkoda wydawać kasę, to wciąż ta sama, tylko zapakowana w mniejszym pudle PS4. Jeżeli w ogóle nie posiadasz konsoli to możesz rozważyć zakup wersji Slim lub ewentualnie zastanowić się nad droższym, lecz wydajniejszym PS4 Pro.

Plusy:

  • Bardzo cicha
  • Mniejsza i mniej prądożerna
  • Matowa obudowa się nie palcuje i nie rysuje
  • Fizyczne przyciski

Minusy:

  • Mocą nie różni się od PS4 Fat
  • Dualshock4 wciąż się szybko rozładowuje
  • Konsola wciąż się mocno grzeje
  • Brak optycznego wyjścia audio

Werdykt: Mniejsze, ładne i wciąż dobre, ale dupy nie urywa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.