XBox One S

Xbox One S Xbox One
CPU 8 rdzeni, 1,75 GHz AMD Jaguar 8 rdzeni, 1,75 GHz AMD Jaguar
GPU 12 jedn. obliczeniowych 12 jedn. obliczeniowych
Taktowanie GPU 914 MHz 853 MHz
Moc obliczeniowa 1,4 TF 1,31 TF
Przepustowość ESRAM 219 GB/s 204 GB/s

Xbox One S to odświeżona, lekko podkręcona i o 40% mniejsza konsola względem premierowego Xbox One. Biała obudowa prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Pod tym względem według mnie Microsoft przebił to, co zaoferowało Sony. Napęd Blu-ray 4K czyni z tej konsoli najtańszy na rynku odtwarzacz filmów Blu-ray UHD. Dodajmy do tego możliwość streamowania wideo w 4K oraz obsługę trybu HDR– czyli pełniejszej palety barw, lepiej oddającej kontrast tego, co dzieje się na ekranie, a to jeszcze nie koniec… Zasilacz w końcu został wbudowany w konsolę. Sama eska zyskała możliwość ustawienia jej w pionie dzięki zastosowaniu specjalnej podstawki. System chłodzenia konsoli został bardzo mądrze pomyślany. Mnogość otworów wentylacyjnych sprawia, że konsola się nie nagrzewa.

Xbox One S ma jeszcze kilka asów w rękawie, które mogą przyciągnąć do niego więcej użytkowników. Pierwszym są ciekawe płatne abonamenty, EA Access, Game Pass oraz Gold, oddające nam dostęp do wielu wspaniałych gier. EA Access to biblioteka gier EA. W ramach abonamentu pobieramy sobie, ile gier chcemy z dostępnej biblioteki i gramy ile chcemy, aż do zakończenia subskrypcji abonamentu. Game Pass to również ciekawa opcja ponad stu gier, tych nowszych oraz bardziej leciwych. Gold działa na tej samej zasadzie co PS Plus. Warto wspomnieć jeszcze o wstecznej kompatybilności. Na S pogracie w gry z 360 oraz pierwszego Xbox’a. Fajna sprawa, za którą konkurencja każe dodatkowo płacić, a i tak nie udostępnia owej usługi w Polsce. Miej na uwadze, że eska pozbawiona jest wejścia na kinect‘a, można co prawda dokupić specjalny adapter, ale szczerze, po co to komu?

Nowy pad do konsoli również zyskał biały kolor oraz chropowatą fakturę od spodu, dzięki czemu lepiej trzyma się w dłoni. Gamepad Microsoftu jest mega wygodny, to istne dzieło sztuki- nie mam zastrzeżeń co do funkcjonalności czy wyglądu. To niemal ideał. Gdyby tylko, zamiast zasilania bateriami AA wsadzić tam akumulator jak w padach Sony… byłby cud, miód i orzeszki. Długość działania pada na ogniwach, jest dłuższa od tego, co oferuje konkurencyjny Dualshock4, ale i tak czas ten nie powala. Przygotujcie się więc na częstą wymianę baterii.

Pochwały, pochwały… ale nie wszystko jest tak kolorowo niestety. Microsoft strzelił sobie w kolano, rezygnując z gier ekskluzywnych na swoją konsolę i udostępniając swoje największe tytuły również na PC. Szkoda, bo dla posiadacza PC nawet ze średniej półki bardziej rozsądnym wydaje się obecnie zakup PS4. Druga sprawa to jakość gier, które mimo lekkiego podkręcenia podzespołów, nadal często chodzą w mniejszej rozdzielczości niż na PS4 oraz pozbawione są niektórych bajerów graficznych (patrz Tekken 7 który, na Xbox S pozbawiony jest lepszego cieniowania). Często framerate również wypada gorzej niż na konkurencyjnej konsoli.

Komu, komu, bo idę do domu…

Dla kogo więc jest Xbox One S? Głównie dla tych graczy, których nie interesują gry ekskluzywne, a stawiają bardziej na multiplatformy i nie przeszkadzają im nieco gorsze detale czy słabsza rozdzielczość. Jeżeli zależy Ci na odtwarzaczu Blu-ray UHD, chcesz przy okazji pograć w gry, a piękno białej konsoli Cię zahipnotyzowało, to bierz Xbox S w ciemno. To dobra konsola, z pewnością lepsza niż jej starszy, większy brat. Owszem niepozbawiona wad, ale i tak lepiej przemyślana niż PS4 Slim, które prócz wymiarów niczym nie różniło się przecież od PS4 Fat.

Plusy:

  • Mniejsza o 40%. Zasilacz w końcu został wbudowany wewnątrz konsoli.
  • Cicha, mniej prądożerna oraz nienagrzewająca się.
  • Nowy wygląd zachwyca
  • Pad to mistrzostwo świata
  • Ciekawe abonamenty oraz wsteczna kompatybilność.

Minusy:

  • Gry czasem nadal wyglądają nieco gorzej niż u konkurencji
  • Brak akumulatora wbudowanego w pada
  • Brak gier na wyłączność

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.